Pergola Ne Amaçla Kullanılır ?

Pergola Ne Amaçla Kullanılır

Pergola, çoğunlukla bir yerin üzerini örtmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yerler için bazen sabit bazen ise açılır özellikli pergola modelleri tercih edilmektedir.

Pergola ne amaçla kullanılır, sorusunun yanıtı olarak bir diğer seçenek ise dekoratif amaçlıdır. Bu ikisi dışında pergola kullanımı pek söz konusu olmamaktadır. Bazı özel kullanıcı isteklerini bir kenara bırakırsak pergola kullanım amaçları hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pergola Ne Amaçla Kullanılır, Kullanım Yerleri Nelerdir

Pergola kullanımı konusunda bilgi almak isteyenler için pergola ne amaçla kullanılır sorusunun yanıtı şöyledir:

 • Keyifli oturma alanları düzenlemek (balkon ve teras gibi)
 • Keyifli spor alanları oluşturmak (tenis, basketbol, voleybol sahaları gibi)
 • Keyifli piknik alanları oluşturmak
 • Balkonlarda güneşten korunmak
 • Havuz kenarlarında güneşten kavrulmamak için korunaklı alanlar oluşturmak
 • Plajlarda güneşe maruz kalmak istemeyenlere özel alanlar oluşturmak gibi birçok nedenle birçok yerde pergola kullanılmaktadır.

Pergola kullanmanın avantajları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır. Balıkesir pergole sistemlerinde uzmanlaşan ekiplerimizib hemen hemen hergün bir adet veya daha fazlasıyla hayata koyarak çalışanlarımızın iradelerindeki gelişmeleri ortaya koymaktadır.

Pergola Ne Amaçla Kullanılır, Kullanım Avantajları Nelerdir

Pergola yaptırmak isteyen ancak bu konuda şüpheleri olan kişiler için pergola kullanım avantajları hakkında şunları söyleyebiliriz:

Pergola, ister güneş ışığından korunmak ister bazı eşyaların hava şartlarından korunması amacıyla korunaklı alanlar oluşturulmasını sağlamaktadır.

Bazen bir alanın iskeleti ve üst kısmı pergola ile oluşturulduktan sonra yanları da kapatılarak isteğe bağlı kullanım alanları oluşturulmaktadır. Böylece mevsime göre bazen açık bazen kapalı kullanılacak alanlar oluşturmak mümkün olmaktadır.

Pergola Nereler için Kullanılabilir?

Pergola Nereler için Kullanılabilir?

Pergola sistemleri, sahip oldukları geniş kullanım alanları ve aynı zamanda beraberinde getirdikleri fark yaratan sonuçlarıyla beraber her zaman benzersiz bir şekilde kullanım olanağını sunuyor.

Pergola, kullanım alanı açısından isteğe bağlı olarak özel noktalara entegre edilebiliyor. Pergola nerelerde kullanılır? şeklinde soruya sahip olanlar için; cafe, restoran, teras, evler ve bahçeler gibi geniş yelpazede farklı noktalar için tercih edilebilir durumdadırlar.

Hem Güneş ışınlarından hem de kötü hava koşullarından koruyan özelliklerinin bulunuyor olması sayesinde pergola sistemlerinin oluşturdukları avantajlar da kullanım alanına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Doğru Pergola Nasıl Bulunur?

Pergolanın kullanım alanları birbirinden ayrılıyor olduğundan dolayı, kullanıcılara geniş olanakları beraberinde getiren özelliklere sahip oldukları görülebilir. Hem evler hem de ticari mekânlar için rahatlıkla kullanılabilir yapıda olmaları sayesinde, her mevsimde etkili sonuçların alınabilmesine olanak sağlayan özellikleri bir arada bulunduruyor olmaları ile model açısından da farklı seçeneklerin içerisinde yer aldığı sistemlerdir.

Pergola kullanım alanlarının birbirinden ayrılıyor olması sayesinde, her ihtiyaca uygun olarak geliştirilen özel pergola sistemini bulabilmek de mümkün hale gelir. Her sistem kendine özgün yapısı sayesinde kullanıldığı alanda hayatı kolaylaştıran yapısı sayesinde benzersiz bir kullanım olanağını sunar.

Pergolanın kullanılacağı alanlara göre doğru pergola sisteminin belirlenmesi elzemdir. Kullanılacak olan mekânın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılacak olan tercih sayesinde en iyi pergola modelini bulabilmek mümkün hale gelir.

 

Pergola Kullanmanın Avantajları

Pergola Kullanmanın Avantajları

Pergolalar, dekoratif amaçlı ve koruma amaçlı olmak üzere iki ayrı amaçla üretilebilmektedir. Bir de bir yerin üstünü kapatmak amacıyla kullanıldıklarında pergolalara eklenen ışıklandırmalar da bulunmaktadır. Bunlar özellikle restoranlarda, bahçelerde, balkonlarda kullanılmaktadır.

Bunun dışında parklarda, bahçelerde, kafelerde, plaza önlerinde pergola kullanıldığı görülmektedir. Pergola kullanmanın avantajları söz konusu olduğunda ise yazımızda bu konu hakkındaki detayları bulabilirsiniz. Balıkesir pergole olarak da firmamız sizlere en avantajlı bilgilendirmeyi yaparak daha bilgi dolu karar vermenize destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Pergola Kullanmanın Avantajları Nelerdir

Pergola kullanmanın avantajları arasında:

 • Kötü hava şartlarından korunmak,
 • Daha pratik bir üretim sağlamak ve beton malzemeye kıyasla daha çabuk inşa edilebilirlik
 • Ağır malzemeler kullanmadan da istenen alanın kısa sürede oluşturulmasını sağlamak,
 • Dekorasyona katkı yapmak ve mekânı daha iyi göstermek,
 • Bahçelerde ve teraslarda güzel vakit geçirmek
 • Havuzların üstünü muhafaza etmek
 • Farklı hava koşullarında da dışarıda oturabilmek
 • Veranda yapmak
 • Kış bahçesi yapmak gibi birçok şey yer almaktadır.

Pergola Kullanmanın Avantajları ve Kullanım Kolaylıkları

Pergolalar işlevsel özellikleri nedeniyle kullanıcının işini de kolaylaştırmaktadır. Örneğin balkon ya da teraslarda kullanılan pergolalar, güneşli ya da yağışlı havalarda koruyucu olmaktadır. Ancak bu hava şartları ortadan kalktığında üstleri açılarak açık havada daha keyifli vakit geçirmeyi sağlamaktadır.

Ayrıca üzerlerine yerleştirilebilen aydınlatma lambaları sayesinde akşamları ya da akşamüzerleri bulunulan ortamı aydınlatırlar. Bu özellikleriyle sadece koruma amacı taşımaktan daha fazlasını sağlamaları pergola üretimlerine olan talebi arttırmaktadır. Göze hitap eden dekoratif özellikleri de onların pergola kulanım avantajları arasında yer almaktadır.

Çift Açılır Tente ve Branda

Çift Açılır Tente ve Branda

Özellikle bahçelerin ve balkonların mükemmel düzenleyicisi olan tenteler, çift açılır tente ve branda modelleriyle daha işlevseldir. Bu tente modelleri sayesinde gerektiğinde tek tarafın açılarak kullanılması mümkün olmaktadır. Gerektiğinde ise her iki tarafı da açılarak kullanılmaktadır. Bu sayede amaca uygun olarak gerektiğinde daha fazla alanda kullanım özelliği çift açılır tente ve branda modellerini daha çok tercih etmeyi sağlamaktadır.

Çift Açılır Tente ve Branda Nedir

Bu tente daha işlevsel kullanıma uygundur. Çift açılır tente ve branda iki mafsallı olarak üretilen ve kullanım alanına göre iki tarafı da açılabilen tente modelidir. Üçgen tepesi nedeniyle uzaktan bakıldığında bir çatıyı andırmaktadır. Bu sayede her zaman daha fazla kullanışlı bir özelliktedir. Üstelik tekerlekli ayaklarla üretilebilen bu modelde ihtiyaca yönelik olarak tenteyi hareket ettirmek de mümkündür. Balkonlarda, teraslarda, davetlerde bulunulan ortamın üstünü kapatmak ve güneşten korunmak amacıyla bu tente modelleri kullanılmaktadır.

Çift Açılır Tente ve Branda Nerelerde Kullanılabilir

Tente ve branda modelleri içinde oldukça fazla tercih edilen çift açılır tente ve branda kullanım alanları arasında:

 • Teraslar
 • Balkonlar
 • Restoranların açık alanları
 • Kafelerin açık alanları
 • Dükkânların dışı
 • Bahçelerin oturmak için düzenlenmiş olan alanları olmak üzere birçok alan bulunmaktadır.

Tente ve branda modelleri arasında bu modelin farkı daha büyük alanlar için tasarlanmış olmasıdır. Büyük bir terasta birden çok masanın üstünü kapatacak özellikte olan bu branda, özellikle büyük restoranlar için son derece kullanışlı olmaktadır.

Kartal Sistem Tente Nedir ?

Kartal Sistem Tente Nedir

Genellikle büyük alanlarda tercih edilir. Büyük lokantalar, bahçeler ve benzeri yerlerde tercih edilmektedir. Raylı sistemlere göre daha ekonomik olmaktadır. Aynı zamanda istenildiği zaman taşınılabilmektedir. Ayrıca mafsallı tenteye benzemektedir. Bu tentenin birleşkesi denilebilmektedir. Çok fazla alanın kaplanması konusunda destek alınmalıdır. Bazen kumaşta sarkma olabilmektedir. Bu yüzden kumaşın kalitesi bozulabilir. Bu yüzden çok fazla alanlara yapılamayabilir. Yani, alan boyut sınırının geçilmemesi önemlidir.

Çeşitli uygulama standartlarına göre açılabilir. Fakat çift açılır tente ile yapılması görsellik açısından daha uygun olacaktır. Portatif olması ve farklı şekillerde uygulanması en önemli avantajdır. Bazı tente sitemlerine göre fiyat açısında oldukça uygundur. Bu yüzden tercih edilebilmektedir. Bu tente sistemleri, raylı ve TSPQ tente sistemleridir.

Kartal tente sistemleri neden tercih edilmelidir

Çift taraflı olarak eğimli bir şekilde olmasından dolayı kartal tente sistemi denilmektedir. İki taraf da açılıp kapanabilmektedir. Kumaş olarak akrilik kumaş tercih edilmektedir. Daha avantajlıdır. Aynı zamanda kullanım kolaylığı sağlar ve uzun süre kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu tarz kartal tente sistemlerinde akrilik kumaşlar tercih edilmektedir. Aynı zamanda fiyatının uygunluğu açısından da ekonomiktir. Genellikle beyaz renk olarak tercih edilse de farklı renklerde de yapılabilmektedir.

Kartal sistem tente tercihi geniş alanlar için yapılabilir. Alanın çok geniş olmasına göre sınır da olabilmektedir. Kumaşta sarkma olmaması için buna dikkat etmek gerekir.