Manuel Pergola

Balıkesir Manuel Pergola

Günümüzde bahçeli ev sahibi olan kişiler, bahçelerine bazı dekorlar satın almak istemektedir. Bu dekorlar arasında en popüler olanı ise pergoladır. Pergolanın diğer adı ise çardaktır. Bahçelerde, balkonlarda ve iş yerlerinde farklı amaçlar ile kullanılabilmektedir.

Pergolalar, mevsimsellik özelliğine sahiptir. Bu yüzden, bölgelerin hava şartlarına göre üretilmektedir. Yazlık ve kışlık olan pergola arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Yazlık pergola üretiminde çoğunlukla geri dönüşümü kolay sağlanabilen ahşap, alüminyum gibi maddeler kullanılırken; kışlık olan pergolalar için daha ağır malzemeler olan demir, çelik, plastik gibi maddeler kullanılmaktadır.

Pergolalar arasında en yaygın olanı ise manuel yapıya sahip olan pergolalardır. Bu pergola, elle açılıp kapanabilmektedir. Üretimi esnasında açma-kapama sürgüsü için sünger destekli parçalar yerleştirilmektedir. Ev kazalarının önüne geçilmesi için, bu parçalar özel olarak tasarlanmıştır. Bu pergolanın sahip olduğu özellik yüzünden, insanlar ciddi yaralanmalar ile karşılaşabilmektedir.

Pergola ve Güvenlik

Keyif için tasarlanmış olan bu çardağın tente sürgüsü çocukların ulaşamayacağı bir yüksekliğe yapılmaktadır. Ayrıca, sürgünün bulunduğu yerlere sünger destekleri yapılmaktadır. Herhangi bir kaza sonucunda, yaralanma riskinin en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Tente, yanlış bir durumda kendiliğinden kapandığında, insan eli bu süngerler arasında kalmakta ve zarar görmemektedir. Bu süngerler haricinde, yumuşak plastikten yapılmış destekler de kullanılabilmektedir. Ancak bu madde, güneş ışığına uzun süre boyunca maruz kaldığında deforme(bozulma, çürüme, çatlama, kırılma) olabilmektedir.

Bir Yorum Yazın